Datatalouden toimintaympäristön osaaja
Datatalouden toimintaympäristön osaaja -koulutuksia on tähän mennessä järjestetty kaksi kierrosta. Koulutussarja kattaa kuusi teemaa, joista jokaiseen kuului kaksi webinaaria. Koulutus auttaa hahmottamaan datatalouden keskeisiä käsitteitä, Peppol-verkoston roolia, prosessien kehittämistä, raportoinnin muutosta sekä Data Actin ja AI Actin vaikutuksia liiketoimintaan. Kokonaisuus tarjoaa käytännönläheisen johdannon Peppolin merkitykseen, rakenteisen datan hyödyntämiseen ja datatalouden peruskäsitteisiin. Webinaarit sopivat erityisesti sinulle, joka haluat ymmärtää, miksi Peppolista puhutaan nyt yhä enemmän ja mitä sen käyttöönotto voi tarkoittaa organisaatioille.
Webinaarisarja starttaa livenä uudelleen 1.9.2026 alkaen. Lue lisää webinaarisarjasta ja teemoista
Koulutuksen ajankohta: Koulutuksen teemat:
1.9. klo 9.00-10.00 Peppol ja datatalouden perusteet: digitaaliset työkalut liiketoiminnan tehostamiseen, osa 1
8.9. klo 9.00-10.00 Peppol ja datatalouden perusteet: digitaaliset työkalut liiketoiminnan tehostamiseen, osa 2
15.9. klo 9.00-10.00 Ennakointi: tulevaisuuden suunnittelun ja riskienhallinnan perusteet, osa 1
22.9. klo 9.00-10.00 Ennakointi: tulevaisuuden suunnittelun ja riskienhallinnan perusteet, osa 2
29.9. klo 9.00-10.00 Prosessien mallintaminen ja kehittäminen: Liiketoiminnan tehostaminen, osa 1
6.10. klo 9.00-10.00 Prosessien mallintaminen ja kehittäminen: Liiketoiminnan tehostaminen, osa 2
20.10. klo 9.00-10.00 Prosessien sulautuminen yrityksen strategiaan ja tavoitteiden yhteensovittamiseen, osa 1
27.10. klo 9.00-10.00 Prosessien sulautuminen yrityksen strategiaan ja tavoitteiden yhteensovittamiseen, osa 2
3.11. klo 9.00-10.00 Raportoinnin muutos ja uudet mahdollisuudet, osa 1
10.11. klo 9.00-10.00 Raportoinnin muutos ja uudet mahdollisuudet, osa 2
17.11. klo 9.00-10.00 Data Act ja AI Act, osa 1
24.11. klo 9.00-10.00 Data Act ja AI Act, osa 2
Koulutussarja on katsottavissa ja suoritettavissa myös itsenäisesti. Tallenteita ja itsenäistä opiskelua varten ota yhteyttä: projektipäällikkö erica.svard@jamk.fi
Rakenna oma datatalouden kehityspolku
Jyväskylän ammattikorkeakoulun toteuttama Datatalouden kehityspolku tarjoaa keskisuomalaisille yrityksille maksutonta asiantuntijatukea datatalouden, digitalisaation ja Peppol-valmiuksien kehittämiseen. Kokonaisuus auttaa tunnistamaan yrityksen nykytilan, tärkeimmät kehittämiskohteet ja konkreettiset seuraavat askeleet kohti tiedolla johdettua ja rakenteista tiedonkulkua hyödyntävää liiketoimintaa.
Kehityspolkuun sisältyy datavalmiusanalyysi, synteesiraportti sekä 12 kuukauden tiekartta yrityksen oman kehittämisen tueksi. Kehityspolkuun voi hakea mukaan vielä syyskuun puoleenväliin asti.
DUM – Datatalouden Uudet Mahdollisuudet
Hankkeen kesto: 1.3.2025–28.2.2027
Rahoittaja: Euroopan unionin osarahoittama hanke
Hankkeen toteuttajat:
Päähankkeen toteuttaja: Jyväskylän ammattikorkeakoulu (Jamk)
Osahankkeen toteuttaja: TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry
Lisätiedot:
TIEKE: digivirittäjä Timo Simell, timo.simell@tieke.fi
Jamk: projektipäällikkö Sari Minkkinen, sari.minkkinen@jamk.fi
