Alueelliset tietosuojatapahtumat pk-yrityksille käynnistyvät 
Digikyvykkyys

Alueelliset tietosuojatapahtumat pk-yrityksille käynnistyvät 

Suositut pk-yrittäjien menestystä tietosuojasta -webinaarit saavat jatkoa, kun pääsemme kohtamaan kasvokkain myös alueellisissa tapaamisissa Tamperella, Turussa, Oulussa ja Jyväskylässä.

Eri puolilla Suomea järjestettävissä tapahtumissa tietosuojavaltuutetun toimiston sekä paikallisten yrittäjien puheenvuorot antavat pk-yrityksille eväitä tietosuojasta huolehtimiseen.  

Esittelemme myös maksuttoman GDPR2DSM-hankkeessa kehitetyn tietosuojasivuston ja kyselytyökalun, jonka avulla pk-yritykset voivat arvioida tietosuojaansa ja saada vinkkejä sen kehittämiseen.  

Tilaisuudet päättyvät paneelikeskusteluun, jossa tietosuojakysymyksiä puntaroidaan yrittäjän arjen näkökulmasta.  

Tarjoilujen vuoksi tilaisuuksiin on ennakkoilmoittautuminen. Osallistujilla ei tarvitse olla erityistä tietosuoja-asiantuntemusta.  

Tietosuojavaltuuteun toimiston, TIEKEn ja EU:n logot

Tämän julkaisun sisältö edustaa vain kirjoittajan näkemyksiä ja tekijä on niistä yksin vastuussa. Euroopan komissio ei ole vastuussa tämän julkaisun sisältämän aineiston käytöstä.

Lue seuraavaksi

Digitaalinen taloushallinto
Digitaaliset identiteettilompakot avaavat uusia mahdollisuuksia ICT-alalle
Digitaalinen taloushallinto

Digitaaliset identiteettilompakot avaavat uusia mahdollisuuksia ICT-alalle

Digitaaliset identiteettilompakot mullistavat tapamme asioida sähköisesti. Kun Suomessa otetaan käyttöön DVV:n kehittämä kansallinen toteutus eurooppalaisesta EUDI-lompakosta vuoden 2026 loppuun mennessä, avautuu ICT-alan ammattilaisille ja ohjelmistotaloille sekä heidän asiakkailleen uusia bisnesmahdollisuuksia. Uusien bisnesmahdollisuuksien kehittämistä tukee myös kotimainen Findynet-verkosto.

Viestintätoimisto Aivela
Liity TIEKEn jäseneksi nyt – saat loppuvuoden veloituksetta ja paikan Kriittisiä teknologioita ja teknologiakriittisyyttä -jäsentapahtumaan 25.11.2025

Liity TIEKEn jäseneksi nyt – saat loppuvuoden veloituksetta ja paikan Kriittisiä teknologioita ja teknologiakriittisyyttä -jäsentapahtumaan 25.11.2025

Haluatko olla mukana rakentamassa digitaalisesti vastuullista tulevaisuutta ja verkostoitua alan toimijoiden kanssa? Nyt on täydellinen hetki liittää organisaatiosi TIEKEn jäseneksi. Liittymällä jäseneksi nyt organisaationne pääsee mukaan tämän vuoden jäsentapahtumaan – ja saatte loppuvuoden jäsenyyden, vuoden 2026 jäsenyyden sekä paikan yhdelle organisaationne edustajalle suosittuun Datavastuullisuuden valmennukseen samaan hintaan.

Piia Aaltonen
Datatalous
Teemu Ropponen vahvistamaan TIEKEn tiimiä
Datatalous

Teemu Ropponen vahvistamaan TIEKEn tiimiä

Data-asiantuntijan roolissa aloittanut Teemu Ropponen tuo vankan datatalouden osaamisensa vahvistamaan TIEKEn toimintaa liittyessään Datalla energiansäästöä -hankkeeseen sekä parhaillaan käynnistyviin Varasto- ja Kestäviä tekoälytekoja työpaikoilla -hankkeisiin.

Marko Silventoinen