Digi Teachers -pilottikoulutuksessa eurooppalaisille opettajille digitaitoja ja työkaluja opetukseen
Digikyvykkyys

Digi Teachers -pilottikoulutuksessa eurooppalaisille opettajille digitaitoja ja työkaluja opetukseen

Digi Teachers Working Online on edennyt pilottivaiheeseen ja sivuston ensimmäinen versio on julkaistu. Viiden maan Erasmus+ -yhteistyöhankeessa parannetaan erityistä tukea tarvitsevien oppijoiden kanssa työskentelevien opettajien ja ohjaajien valmiuksia verkko- ja hybridiopetuksen toteuttamiseksi.

Parhaillaan käynnissä olevaan koulutuspilottiin osallistuu opettajia Suomesta, Saksasta, Italiasta ja Espanjasta. Yhteinen oppimisalusta mahdollistaa vertaisoppimisen eri maista tulevien kollegoiden kanssa, ja samaan aikaan maakohtaiset toteutukset antavat tilaa hankekumppaneiden organisaatioissa jo käytettävissä olevien sovellusten hyödyntämiselle sekä asiakasryhmien huomioon ottamiselle. Hankekumppaneiden asiakkaina on mm. ammatillisia opiskelijoita, kehitysvammaisia sekä kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvia nuoria ja aikuisia.  

Maakohtaisten alkukartoitusten ja DigCompEdu-viitekehyksen pohjalta liikkeelle lähteneessä kehitystyössä TIEKEllä on ollut keskeinen rooli yhteisen opetussuunnitelman ja osaamistavoitteiden määrittelyssä sekä osaamisen todentamisessa osaamismerkeillä.  

Kaikki tuotokset kootaan saataville verkkosivuille, jonka ensimmäisestä versiosta löytyvät jo opetussuunnitelma, koulutussisällöt, evaluointitehtävät, työkalukuvauksia sekä lisätietoa osaamismerkeistä. Sivujen sisällöt on tuotettu englanniksi. Toistaiseksi kieliversioissa on käytetty automaattista käännöstä. Työ sivuston ja työkalupakin kanssa jatkuu syksylle 2024.

Lue seuraavaksi

Digitaalinen taloushallinto
Digitaaliset identiteettilompakot avaavat uusia mahdollisuuksia ICT-alalle
Digitaalinen taloushallinto

Digitaaliset identiteettilompakot avaavat uusia mahdollisuuksia ICT-alalle

Digitaaliset identiteettilompakot mullistavat tapamme asioida sähköisesti. Kun Suomessa otetaan käyttöön DVV:n kehittämä kansallinen toteutus eurooppalaisesta EUDI-lompakosta vuoden 2026 loppuun mennessä, avautuu ICT-alan ammattilaisille ja ohjelmistotaloille sekä heidän asiakkailleen uusia bisnesmahdollisuuksia. Uusien bisnesmahdollisuuksien kehittämistä tukee myös kotimainen Findynet-verkosto.

Viestintätoimisto Aivela
Liity TIEKEn jäseneksi nyt – saat loppuvuoden veloituksetta ja paikan Kriittisiä teknologioita ja teknologiakriittisyyttä -jäsentapahtumaan 25.11.2025

Liity TIEKEn jäseneksi nyt – saat loppuvuoden veloituksetta ja paikan Kriittisiä teknologioita ja teknologiakriittisyyttä -jäsentapahtumaan 25.11.2025

Haluatko olla mukana rakentamassa digitaalisesti vastuullista tulevaisuutta ja verkostoitua alan toimijoiden kanssa? Nyt on täydellinen hetki liittää organisaatiosi TIEKEn jäseneksi. Liittymällä jäseneksi nyt organisaationne pääsee mukaan tämän vuoden jäsentapahtumaan – ja saatte loppuvuoden jäsenyyden, vuoden 2026 jäsenyyden sekä paikan yhdelle organisaationne edustajalle suosittuun Datavastuullisuuden valmennukseen samaan hintaan.

Piia Aaltonen
Datatalous
Teemu Ropponen vahvistamaan TIEKEn tiimiä
Datatalous

Teemu Ropponen vahvistamaan TIEKEn tiimiä

Data-asiantuntijan roolissa aloittanut Teemu Ropponen tuo vankan datatalouden osaamisensa vahvistamaan TIEKEn toimintaa liittyessään Datalla energiansäästöä -hankkeeseen sekä parhaillaan käynnistyviin Varasto- ja Kestäviä tekoälytekoja työpaikoilla -hankkeisiin.

Marko Silventoinen