Digi Teachers -pilottikoulutuksessa eurooppalaisille opettajille digitaitoja ja työkaluja opetukseen
Digikyvykkyys

Digi Teachers -pilottikoulutuksessa eurooppalaisille opettajille digitaitoja ja työkaluja opetukseen

Digi Teachers Working Online on edennyt pilottivaiheeseen ja sivuston ensimmäinen versio on julkaistu. Viiden maan Erasmus+ -yhteistyöhankeessa parannetaan erityistä tukea tarvitsevien oppijoiden kanssa työskentelevien opettajien ja ohjaajien valmiuksia verkko- ja hybridiopetuksen toteuttamiseksi.

Parhaillaan käynnissä olevaan koulutuspilottiin osallistuu opettajia Suomesta, Saksasta, Italiasta ja Espanjasta. Yhteinen oppimisalusta mahdollistaa vertaisoppimisen eri maista tulevien kollegoiden kanssa, ja samaan aikaan maakohtaiset toteutukset antavat tilaa hankekumppaneiden organisaatioissa jo käytettävissä olevien sovellusten hyödyntämiselle sekä asiakasryhmien huomioon ottamiselle. Hankekumppaneiden asiakkaina on mm. ammatillisia opiskelijoita, kehitysvammaisia sekä kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvia nuoria ja aikuisia.  

Maakohtaisten alkukartoitusten ja DigCompEdu-viitekehyksen pohjalta liikkeelle lähteneessä kehitystyössä TIEKEllä on ollut keskeinen rooli yhteisen opetussuunnitelman ja osaamistavoitteiden määrittelyssä sekä osaamisen todentamisessa osaamismerkeillä.  

Kaikki tuotokset kootaan saataville verkkosivuille, jonka ensimmäisestä versiosta löytyvät jo opetussuunnitelma, koulutussisällöt, evaluointitehtävät, työkalukuvauksia sekä lisätietoa osaamismerkeistä. Sivujen sisällöt on tuotettu englanniksi. Toistaiseksi kieliversioissa on käytetty automaattista käännöstä. Työ sivuston ja työkalupakin kanssa jatkuu syksylle 2024.

Lue seuraavaksi

Digikyvykkyys
Tekoälyn hyödyntäminen työssäni kasvuvalmentajana
Digikyvykkyys

Tekoälyn hyödyntäminen työssäni kasvuvalmentajana

Työssäni kasvuvalmentajana kohtaan jatkuvasti yrittäjiä, jotka ovat eri vaiheissa yrittäjäpolkuaan. Tekoälystä on tullut viimeisen vuoden aikana tärkeä osa myös minun työtäni, ja tässä kirjoituksessa jaankin esimerkin siitä, miten olen hyödyntänyt tekoälyä neuvontatyössäni. Kyseisessä tapauksessa tekoäly auttoi asiakasta liiketoiminnan kehittämisessä konkreettisesti ja matalalla aloituskynnyksellä.

John Holmberg
Digitaalinen taloushallinto
Tekoäly avaa uusia mahdollisuuksia tilitoimistoille – hyödynnä maksuton koulutus!
Digitaalinen taloushallinto

Tekoäly avaa uusia mahdollisuuksia tilitoimistoille – hyödynnä maksuton koulutus!

Tekoäly ei ole vain suuryritysten asia, vaan se tuo uusia mahdollisuuksia myös pienemmille tilitoimistoille. Kun tekoälyä osataan soveltaa oikeisiin kohteisiin, se säästää aikaa, tehostaa työskentelyä ja voi jopa avata täysin uusia palveluita asiakkaille. Mutta mistä kannattaa aloittaa? Miten tekoälyä voi hyödyntää käytännössä? Näihin kysymyksiin tarjoaa vastauksia TIEKEn maksuton koulutus tilitoimistoille.

Timo Simell
Digikyvykkyys
All Digital Weeks on yhteiseurooppalainen ponnistus digitaitojen edistämiseksi
Digikyvykkyys

All Digital Weeks on yhteiseurooppalainen ponnistus digitaitojen edistämiseksi

Euroopan johtava digiosallisuuden kampanja All Digital Weeks tuo yhteen tuhansia organisaatioita, kouluttajia ja oppijoita digitaitojen edistämisen äärelle 17.3.–4.4.2025. Viikkojen aikana järjestetään satoja paikallisia tapahtumia, koulutustilaisuuksia ja muuta toimintaa eri puolilla Eurooppaa.

Hanna Vuohelainen