Yrittäjän digitieto tarjoaa ensiaskeleet yrittäjän digiarkeen
Digikyvykkyys

Yrittäjän digitieto tarjoaa ensiaskeleet yrittäjän digiarkeen

Digitalisaatio on keino kehittää yrityksen toimintaa, mutta se ei tarkoita vain väline- tai järjestelmähankintaa. Digitalisaatio muuttaa aina myös itse työtä ja osaamistarpeita. Digivalmiuksiaan kehittävälle yrittäjälle on nyt tarjolla maksuton tietopaketti: Yrittäjän digitieto. Se tarjoaa opastusta ja vinkkejä pk-yrityksen digitalisaation alkutaipaleelle sekä konkreettista apua järjestelmänvaihdoksiin, verkkokaupan perustamiseen, tietoturva-asioihin ja digimarkkinointiin.

Digitalisaatio on hyvä keino kehittää yrityksen toimintaa. Matkalla menestykseen tulee kuitenkin muistaa, että digivälineiden käyttöönotto muuttaa työtä ja toimintatapoja monin tavoin. Vaikutuksia voi olla esimerkiksi työprosesseihin, työnjakoon ja työtehtäviin. Myös tuotteet, asiakaspalvelu ja jopa koko liiketoiminta voivat uudistua.

– Digitalisaatiolla on suuri vaikutus itse työhön. Siksi on tärkeää, että välineiden ja järjestelmien hankinnassa ja käyttöönotossa otetaan huomioon ja suunnitellaan myös työn muutos, sanoo vanhempi asiantuntija Arja Ala-Laurinaho Työterveyslaitoksesta.

– On tärkeä miettiä, millaista osaamista uudet työprosessit vaativat ja miten ne vaikuttavat henkilöstön työhyvinvointiin. Näihin pohdintoihin olisi hyvä ottaa mukaan myös henkilöstö, sillä muutoksessa tulee varmistaa työn mielekkyys ja sujuvuus, jatkaa Ala-Laurinaho.

Ensin tavoitteet ja toivotut toimintamallit

Järjestelmiä uudistaessa tulisi miettiä tarkkaan yrityksen tavoitteet digivälineiden tai tietojärjestelmien käytölle ja toimintamallit, joita uudet järjestelmät mahdollistavat tai edellyttävät.

– Yrittäjän digitiedon avulla voi pohtia oman yrityksen digitalisaation tavoitteita, perehtyä mahdollisiin haasteisiin ja onnistumisen edellytyksiin. Samalla voi syventää tietoa digivälineiden vaikutuksesta työhön, sanoo tutkimuspäällikkö Minna Kuusela TTS Työtehoseurasta.

Konkreettista apua pk-yrittäjän digiarkeen

Digitalisaation ison kuvan lisäksi Yrittäjän digitiedosta löytyy käytännönläheisiä vinkkejä tietoturvaan, verkkokaupan perustamiseen, digimarkkinointiin ja someen. Apua löytyy myös järjestelmien yhteentoimivuuteen.

– Järjestelmien yhteentoimivuudella voidaan säästää työaikaa, vähentää virheitä ja tehostaa prosesseja. Se ei kuitenkaan välttämättä tarkoita uusien järjestelmien hankkimista, vaan näkemystä omista tarpeista ja kykyä muuttaa olemassa olevia toimintatapoja. Näihinkin tarjoamme tukea Yrittäjän digitiedossa, toteaa verkottaja Jari Salo TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry:stä.

Pienessä yrityksessä yrittäjä itse usein hoitaa myös markkinoinnin ja viestinnän. Yrittäjän digitiedosta löytyy apua tähänkin: opastusta digimarkkinoinnin perusteisiin ja suunnitelmalliseen somenäkyvyyteen.

Yrittäjän digitieto

  • Tietopaketti, joka tarjoaa ensiaskeleet yrittäjän digiarkeen: www.yrittajandigitieto.fi
  • Jakaantuu kolmeen pääteemaan: 1. Digi muuttaa työtä, 2. Tekniset ratkaisut ja 3. Digimarkkinointi ja some
  • Yrittäjän digitieto perustuu tutkittuun tietoon ja sen ovat koonneet digitalisaation, työhyvinvoinnin, työelämän ja yrityskehittämisen asiantuntijat Työterveyslaitoksesta, TTS Työtehoseurasta ja TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry:stä.
  • Opas on tuotettu osana Digihyöty: Digitalisaation mahdollisuudet hyötykäyttöön pk-yrityksissä -hanketta, joka saa rahoitusta Euroopan sosiaalirahastosta: Digihyöty: Digitalisaation mahdollisuudet hyötykäyttöön pk-yrityksissä | Työterveyslaitos (ttl.fi)

Lisätietoja:

Lue seuraavaksi

Tekoäly ja datatalous
Niin kauan kun energiatieto on hajallaan, hyödyt jäävät saamatta
Tekoäly ja datatalous

Niin kauan kun energiatieto on hajallaan, hyödyt jäävät saamatta

Taloyhtiöissä syntyy jo nyt paljon tietoa sähköstä, lämmöstä, vedestä ja kiinteistön käytöstä. Ongelma ei kuitenkaan ole datan puute. Ongelma on se, että tieto on hajallaan eri järjestelmissä, eri toimijoilla ja eri muodoissa. Siksi se päätyy harvoin arjen päätöksenteon tueksi. Kun tieto ei siirry käyttöön, energiatehokkuus jää helposti raportoinnin tasolle, eikä poikkeamiin päästä kiinni ajoissa.

Marko Silventoinen
Tekoäly ja datatalous
Data Spaces Alliance Finland edistää data-avaruuksien käyttöönottoa Suomessa
Tekoäly ja datatalous

Data Spaces Alliance Finland edistää data-avaruuksien käyttöönottoa Suomessa

Allianssi kokoontui toukokuussa 2026 tarkastelemaan data-avaruuksien kehitystä, datatalouden roolia sekä niiden kytkentää tulevaan hallitusohjelmaan ja kansallisiin strategioihin. Tapaaminen toi yhteen yritysten, julkisen sektorin ja TKI-toimijoiden asiantuntijoita yhteisen tavoitteen äärelle vauhdittamaan datatalouden kasvua ja data-avaruuksien käyttöönottoa Suomessa.

Hanna Vuohelainen
Rakennusalan mahdollisuus: 30 prosenttia pois kustannuksista ja ovi auki Eurooppaan

Rakennusalan mahdollisuus: 30 prosenttia pois kustannuksista ja ovi auki Eurooppaan

Ruotsissa isot rakennusyhtiöt ovat laskeneet, että pystyvät säästämään noin 30 prosenttia rakentamiskustannuksista toimivan datan ja digitaalisen toimitusketjun avulla. Suomessa on kaikki edellytykset samaan. Alan pk-yrityksille viesti on selvä: kyky hyödyntää dataa koko toimitusketjussa on nyt kilpailuetu, kohta myös selviytymisen edellytys.