Do Digi Foorumi luotaa digiosaamisen kokonaiskuvaa
Digikyvykkyys

Do Digi Foorumi luotaa digiosaamisen kokonaiskuvaa

Digitaalisen osaamisen yhteistyöfoorumi vie eteenpäin yhteistyötä niin yksilöiden osaamisen kuin pk-yritysten ja julkisten organisaatioiden digikyvykkyyden varmistamiseksi.

Työ- ja elinkeinoministeriö on yhteistyössä opetus- ja kulttuuriministeriön kanssa asettanut Do Digi Foorumin Suomen digitaalisen kehityksen edistämiseksi. Foorumin 37 jäsenentä edustavat laajalti yhteiskunnallisia toimijoita.

Foorumin työ linkittyy Euroopan komission lanseeraamaan National coalition on digital skills and jobs -toimintamalliin osana Euroopan osaamisohjelmaa. Komission digitaalisen vuosikymmen tavoitteissa väestön ja työntekijöiden digiosaaminen nähdään keskeisenä asiana koko Euroopan digitaaliselle kyvykkyydelle.

Do Digi Foorumin avulla tavoitellaan laajoja kehityskulkuja:

  • Digitaalisen transformaation edistäminen
  • Yksilöiden osaamisen ja pk-yritysten sekä julkisten organisaatioiden digikyvykkyyden lisääminen
  • Yritysten digiosaamistarpeiden ja koulutustarjonnan kohtaamisen parantaminen
  • Eri politiikkalohkojen yhteinen toiminta digitaalisen osaamisen edistämiseksi

Do Digin tehtävänä on ylläpitää kokonaiskuvaa digitaalisesta osaamisesta sekä luodata pitkän aikavälin tavoitteita. Lisäksi foorumi käynnistää lyhyen aikavälin kokeilevaa toimintaa ja toimii ehdotusten generoijana, ns. policy labina digiosaamisen ja digityön teemoissa.

Työtä tehdään avoimesti yhteiskehittämisen hengessä yhdistäen eri tahojen osaaminen ja resurssit. TIEKEstä foorumin työhön osallistuu toiminnanjohtaja Hanna Niemi-Hugaerts. Foorumin toimikausi jatkuu 31.5.2023 saakka.

Listätiedot TIEKEssä: Hanna Niemi-Hugaerts

Lue seuraavaksi

Digitaalinen taloushallinto
DUM-hanke etenee kehityspolkuihin – keskisuomalaisille yrityksille tarjolla käytännön tukea datatalouden hyödyntämiseen
Digitaalinen taloushallinto

DUM-hanke etenee kehityspolkuihin – keskisuomalaisille yrityksille tarjolla käytännön tukea datatalouden hyödyntämiseen

Datatalouden Uudet Mahdollisuudet -hankkeessa on siirrytty seuraavaan vaiheeseen, jossa yrityksille tarjotaan konkreettista tukea datatalouden kehityspolkujen rakentamiseen. Hankkeessa on tähän mennessä mm. koulutettu ammattikorkeakoulujen opettajia Peppol-sanomien roolista datatalouden tehostamisen mahdollistajana sekä lisätty yritysten ymmärrystä datatalouden hyödyistä ja mahdollisuuksista. Nyt käynnistyvä palvelu auttaa organisaatioita viemään opit käytäntöön ja tunnistamaan omat seuraavat askeleensa.

Piia Aaltonen
Digikyvykkyys
Rakennusala etsii ratkaisuja datan liikkumiseen – Varasto-hankkeen työpaja avasi keskustelun digitalisaation käytännön askelista 
Digikyvykkyys

Rakennusala etsii ratkaisuja datan liikkumiseen – Varasto-hankkeen työpaja avasi keskustelun digitalisaation käytännön askelista 

Rakennusala käy parhaillaan läpi merkittävää, mutta osin näkymätöntä murrosta. Alan toimijat tuottavat hankkeissaan valtavan määrän tietoa, mutta tieto liikkuu edelleen pääosin pdf-liitteinä, Excel-taulukoina ja sähköpostiketjuissa – pahimmillaan jopa ihmisten muistin varassa. Samaan aikaan vastuullisuusvaatimukset tiukentuvat, mikä lisää paineita datan järjestelmälliseen tuotantoon, seurantaan ja raportointiin.

Piia Aaltonen
Digikyvykkyys
Pilottikoulutukset käynnistyvät LOBRA-hankkeessa – yrityksiä kutsutaan mukaan kehittämään roolikohtaisia osaamiskokonaisuuksia
Digikyvykkyys

Pilottikoulutukset käynnistyvät LOBRA-hankkeessa – yrityksiä kutsutaan mukaan kehittämään roolikohtaisia osaamiskokonaisuuksia

LOgistiikkalaBRA (LOBRA) on Etelä-Suomen logistiikka-alan kehittämishanke, jossa TIEKE yhdessä kumppaniverkoston kanssa vahvistaa alan yritysten digi- ja datakyvykkyyksiä. Hankkeessa kehitetään työkaluja, koulutuksia ja toimintamalleja, joiden avulla organisaatiot voivat arvioida nykyistä digimaturiteettiaan, tunnistaa kehityskohteitaan ja rakentaa osaamista tulevaisuuden tarpeisiin. Tavoitteena on tukea logistiikka-alan uudistumista ja käytännön työn tehostumista tarjoamalla yrityksille konkreettisia välineitä digitalisaation hyödyntämiseen.

Piia Aaltonen