Innostavia työkaluja digitaitojen kehittämiseen ITK-päiviltä
Digikyvykkyys

Innostavia työkaluja digitaitojen kehittämiseen ITK-päiviltä

Suomen suurin digitaalisen koulutuksen ja oppimisen tapahtuma Interaktiivinen Tekniikka Koulutuksessa järjestetään Aulangolla 1. - 3.12.2021. Tule vaihtamaan kuulumisia ja oppimaan uutta osaamismerkkityöpajaan ja näyttelyalueelle!

ITK-työpajasta innostavia työkaluja osaamismerkkityöhön

Osuvat taidot -hanke järjestää ITK-konferenssin yhteydessä maksuttoman workshopin Innostavia työkaluja digitaitojen kehittämiseen ja tunnustamiseen keskiviikkona 1.12. klo 10–13.

Workshopissa esitellään Osuvat taidot, valtakunnallinen digitaalisten perustaitojen osaamismerkistö, joka mahdollistaa digiosaamisen tunnistamisen ja tunnustamisen niin formaalin kuin informaalin koulutuksen kentällä.

Osallistujat pääsevät tutustumaan digitaitomerkkeihin ja kuulemaan millaisia kokemuksia merkkien pilotoinnista on karttunut ammatillisen koulutuksen ja vapaan sivistystyön kentällä.

Lisäksi osallistujat saavat asiantuntijoilta käytännön vinkkejä osaamismerkkien hyödyntämiseen osaamisen osoittamisessa ja arvioinnissa.  

Digiosaamisen kehittäjän arkea ja unelmia TIEKEn ständillä

TIEKEläiset löydät perinteiseen tapaan heti näyttelyalueen ensimetreiltä, näyttelypaikalta 304a. Olemme paikalla sekä torstaina että perjantaina mukanamme tietoa mm.

  • Osuvat taidot -digitaitojen osaamismerkistöstä ja sen käyttöönotosta
  • Osaamismerkkitietoutta edistävästä Badge Finland -verkostosta
  • Osaamisperusteisuus- ja arviointikoulutuksista vapaan sivistystyön toimijoille
  • Nuorten tietosuojatietouden kasvattamisesta
  • ja monesta muusta!

Tule TIEKEn ständille vaihtamaan tuoreimpia kuulumisia digiosaamisen kehittäjän arjesta ja unelmista!

Lue seuraavaksi

Tekoäly ja datatalous
Tavoitteista tekoihin: miten tekoälykokeilu onnistuu työpaikalla
Tekoäly ja datatalous

Tavoitteista tekoihin: miten tekoälykokeilu onnistuu työpaikalla

Tekoälyn käyttöönotto onnistuu harvoin teknologian ehdoilla: ratkaisevaa ei ole se, mitä työkalu osaa tehdä, vaan mitä ongelmaa sillä yritetään ratkaista. AI-askelia-hankkeen piloteissa kävi ilmi, että tähän kysymykseen vastaaminen oli usein vaikeampaa kuin itse tekoälytyökalujen käyttö. Tekoälykokeilu onnistuu parhaiten silloin, kun käyttötarkoitus on selkeä, tavoite riittävän konkreettinen ja aidosta tarpeesta nouseva.

Merja Sjöblom ja Sanna Antola
Vastuullisuus
ICT-alan ympäristövaatimukset kiristyvät – uusi ICT EnergyLife+ -hanke auttaa yrityksiä ja hankkijoita valmistautumaan muutokseen
Vastuullisuus

ICT-alan ympäristövaatimukset kiristyvät – uusi ICT EnergyLife+ -hanke auttaa yrityksiä ja hankkijoita valmistautumaan muutokseen

ICT-alan energiankulutus ja ympäristövaikutukset kasvavat nopeasti samaan aikaan, kun EU:n sääntely kiristyy ja markkinoiden odotukset vastuullisemmille tuotteille ja palveluille lisääntyvät. Näihin haasteisiin vastaa uusi Green ICT -hanke ICT EnergyLife+, joka auttaa yrityksiä ja hankintaorganisaatioita kehittämään ja hankkimaan energiatehokkaampia, korjattavampia, modulaarisempia ja pitkäikäisempiä ICT-ratkaisuja.

Suvi Alatalo
Liity TIEKEn jäseneksi nyt – saat loppuvuoden veloituksetta ja paikan Työ uusiksi tekoälyajassa -jäsentapahtumaan 24.11.2026

Liity TIEKEn jäseneksi nyt – saat loppuvuoden veloituksetta ja paikan Työ uusiksi tekoälyajassa -jäsentapahtumaan 24.11.2026

Haluatko olla mukana rakentamassa digitaalisesti vastuullista tulevaisuutta ja verkostoitua alan toimijoiden kanssa? Nyt on täydellinen hetki liittää organisaatiosi TIEKEn jäseneksi! Liittymällä jäseneksi nyt organisaationne pääsee mukaan tämän vuoden jäsentapahtumaan – ja saatte loppuvuoden, vuoden 2027 jäsenyyden sekä paikan suosittuun Datavastuullisuuden valmennukseen samaan hintaan.