Keinoja tuottavuuden ja työhyvinnonin kehittämiseen
Digikyvykkyys

Keinoja tuottavuuden ja työhyvinnonin kehittämiseen

Voiko tekoäly tehostaa logistiikkaa? Miten sähköinen tiedonsiirto ja tunnistaminen voivat tukea toimitusketjua? Tervetuloa kuulemaan, näkemään ja saamaan vinkkejä tuottavuuden kehittämiseen Tuotto-hankkeen työpajassa 8.2.2019.

TuotTo-hankkeen työpajassa saat vinkkejä tuottavuuden kehittämiseen

Työpajassa pääset tutustumaan sisälogistiikkaan ja sähköiseen varastohallintaan simulaatioiden ja käytännön tietoiskujen avulla:

  • Virtuaalikoulutus varastotyöntekijöille: Antero Stoor, TTS
  • Kuormalavahyllyturvallisuus: Sami Niskala, TTS
  • Sähköinen tiedonsiirto ja tunnistaminen toimitusketjun tukena: Heikki Laaksamo,TIEKE
  • Tekoäly logistiikan tehostajana: Jari Salo, TIEKE
  • Tuottavuuden ja työhyvinvoinnin kehittäminen: Tea Elstob, TTS
  • Kuorma-auton kuormatilan tehokas täyttö (simulaatio): Teemu Lähde, TTS
  • Kuormalavan lastin kokoaminen (simulaatio): Teemu Lähde, TTS

Paikka: TTS Työtehoseura, Nuolikuja 6, Vantaa

Aika: Rasteilla voit poiketa pe 8.2. klo 10-14 välillä Sinulle sopivana aikana

Lisätiedot ja ilmoittautuminen maksuttomaan työpajaan


TuotTo-hanke järjestää työpajan myös Oulussa 11.4. klo 12-16

Oulun työpajan aiheina ovat mm. toimintatapojen muutos ja järjestelmien tehokas käyttö. Tavoitteena tuottavuuden, työn sujuvuuden ja työhyvinvoinnin parantaminen.

Oulun työpaja järjestetään Hotelli Lasaretissa, osoitteessa Kasarmintie 13.

Tiedotamme tästä tilaisuudesta myöhemmin lisää!

Lue seuraavaksi

Digitaalinen taloushallinto
DUM-hanke etenee kehityspolkuihin – keskisuomalaisille yrityksille tarjolla käytännön tukea datatalouden hyödyntämiseen
Digitaalinen taloushallinto

DUM-hanke etenee kehityspolkuihin – keskisuomalaisille yrityksille tarjolla käytännön tukea datatalouden hyödyntämiseen

Datatalouden Uudet Mahdollisuudet -hankkeessa on siirrytty seuraavaan vaiheeseen, jossa yrityksille tarjotaan konkreettista tukea datatalouden kehityspolkujen rakentamiseen. Hankkeessa on tähän mennessä mm. koulutettu ammattikorkeakoulujen opettajia Peppol-sanomien roolista datatalouden tehostamisen mahdollistajana sekä lisätty yritysten ymmärrystä datatalouden hyödyistä ja mahdollisuuksista. Nyt käynnistyvä palvelu auttaa organisaatioita viemään opit käytäntöön ja tunnistamaan omat seuraavat askeleensa.

Piia Aaltonen
Digikyvykkyys
Rakennusala etsii ratkaisuja datan liikkumiseen – Varasto-hankkeen työpaja avasi keskustelun digitalisaation käytännön askelista 
Digikyvykkyys

Rakennusala etsii ratkaisuja datan liikkumiseen – Varasto-hankkeen työpaja avasi keskustelun digitalisaation käytännön askelista 

Rakennusala käy parhaillaan läpi merkittävää, mutta osin näkymätöntä murrosta. Alan toimijat tuottavat hankkeissaan valtavan määrän tietoa, mutta tieto liikkuu edelleen pääosin pdf-liitteinä, Excel-taulukoina ja sähköpostiketjuissa – pahimmillaan jopa ihmisten muistin varassa. Samaan aikaan vastuullisuusvaatimukset tiukentuvat, mikä lisää paineita datan järjestelmälliseen tuotantoon, seurantaan ja raportointiin.

Piia Aaltonen
Digikyvykkyys
Pilottikoulutukset käynnistyvät LOBRA-hankkeessa – yrityksiä kutsutaan mukaan kehittämään roolikohtaisia osaamiskokonaisuuksia
Digikyvykkyys

Pilottikoulutukset käynnistyvät LOBRA-hankkeessa – yrityksiä kutsutaan mukaan kehittämään roolikohtaisia osaamiskokonaisuuksia

LOgistiikkalaBRA (LOBRA) on Etelä-Suomen logistiikka-alan kehittämishanke, jossa TIEKE yhdessä kumppaniverkoston kanssa vahvistaa alan yritysten digi- ja datakyvykkyyksiä. Hankkeessa kehitetään työkaluja, koulutuksia ja toimintamalleja, joiden avulla organisaatiot voivat arvioida nykyistä digimaturiteettiaan, tunnistaa kehityskohteitaan ja rakentaa osaamista tulevaisuuden tarpeisiin. Tavoitteena on tukea logistiikka-alan uudistumista ja käytännön työn tehostumista tarjoamalla yrityksille konkreettisia välineitä digitalisaation hyödyntämiseen.

Piia Aaltonen