Tervetuloa vastaamaan TIEKEn monimuotoisuuskyselyyn!
Digikyvykkyys

Tervetuloa vastaamaan TIEKEn monimuotoisuuskyselyyn!

Tutkimusten mukaan monimuotoisuus on voimavara, joka tuo monia hyötyjä organisaatioille. Hyötyjä ovat esim. innovointikyvyn ja yhteistyön parantuminen, asiakas- ja henkilöstötyytyväisyyden lisääntyminen, työntekijöiden paremman suoriutumiskyvyn sekä henkilöstön veto- ja pitovoiman vahvistuminen.

Monimuotoisuudessa onnistuminen vaatii taustaksi hyvää johtajuutta, psykologisesti turvallista työkulttuuria sekä ihmisiä, jotka haluavat aidosti kehittää itseään, osallistua ja vuorovaikuttaa sekä nähdä enemmän hyviä puolia kuin huonoja.

FIBSin tuoreessa yritysvastuututkimuksessa* kerrotaan erityisesti suomalaisten yritysten laajasta sitoutumisesta monimuotoisuuden edistämiseen työpaikoilla, toisin kuin muualla maailmassa on ollut nähtävissä. Tutkimukseen vastanneista yrityksistä 95 % sanoo sitoutuneensa edistämään DEI-teemoja toiminnassaan. Yritysten ylimmästä johdosta entistäkin useampi eli 77 % (66 % vuonna 2023) on sitoutunut julkisesti edistämään DEI:tä.”

TIEKEn monimuotoisuuskyselyn tavoitteena on kerätä tietoa siitä, miten monimuotoisuus näkyy työyhteisöissä ja miten se koetaan. Kartoitamme kyselyllä myös sitä, millaisia ajatuksia ja kokemuksia vastaajilla on monimuotoisuuden edistämisestä työpaikoilla. Tuloksista tulemme viestimään TIEKEn viestintäkanavissa, blogikirjoituksissa, some-kanavissa sekä AamuAreenassa 15.8.

Kyselyyn voi vastata 31.5.2025 saakka. Vastaukset käsitellään luottamuksellisesti.

Lähdetään yhdessä rakentamaan monimuotoisempia ja inklusiivisempia työpaikkoja.

Kiitos yhteistyöstä!

*Voit tutustua 15.5.2025 julkaistuun FIBSin toteuttamaan yritysvastuuraporttiin sekä sivustolle myöhemmin tulevaan tallenteeseen alla olevasta linkistä.

Lue seuraavaksi