A group of officials talking and working on the computer.

Monimuotoisuuden johtaminen vaatii tietoisuutta ja sitoutumista   
Digikyvykkyys

Monimuotoisuuden johtaminen vaatii tietoisuutta ja sitoutumista   

Johtajien monimuotoisuusosaaminen on avainasemassa inklusiivisten työyhteisöjen rakentamisessa. Muutoksen toteuttaminen vaatii monimuotoisuuden edistämistä tukevien koulutusten kehittämistä. Ilman johdon sitoutumista monimuotoisuuden tuomat edut jäävät saavuttamatta.

Monimuotoisuuden edistäminen suomalaisessa työelämässä vaatii jatkuvaa työtä ja sitoutumista.  

”Monimuotoisuus on inhimillisesti oikeudenmukaista. On tärkeää muistaa, että erilaiset ihmiset voivat suorittaa työtä onnistuneesti yhteisesti määriteltyjen tavoitteiden suuntaisesti”, Työturvallisuuskeskuksen erityisasiantuntija Seija Moilanen sanoo. 

Inhimillisyyden lisäksi monimuotoisuus työelämässä on myös juridisesti tärkeää. Suomessa työnantajilla on monimuotoisuuteen liittyviä velvollisuuksia esimerkiksi yhdenvertaisuuslain ja tasa-arvolain perusteella.  

”Työturvallisuuslaki liittyy myös monimuotoisuuteen, sillä turvallinen työpaikka ei tarkoita vain fyysistä turvallisuutta, vaan myös psykologisen turvallisuuden luomista”, Moilanen lisää. 

Moilanen muistuttaa lisäksi, että monimuotoisuus vaikuttaa positiivisesti myös työnantajamielikuvaan. Jos monimuotoisuus aidosti toteutuu, se parantaa työhyvinvointia sekä lisää työpaikan henkilöstön veto- ja pitovoimaa. 

Monimuotoisuusosaamisen haaste on aiheen laajuus 

Moilasen mukaan monimuotoisuusosaamisen haasteita ovat aiheen laajuus ja siihen perehtymisen vaativuus.  

”Monimuotoisuuden aihepiiriin sisältyy aiheita, joista keskustelemista arastellaan. Lisäksi monimuotoisuuden merkitystä ei aina tiedosteta riittävästi organisaation eri tasoilla.”  

Tulevaisuudessa monimuotoisuuden merkitys suomalaisessa työelämässä tulee Moilasen mukaan kuitenkin vain kasvamaan.  

”Työyhteisöt uudistuvat, ja nuoremmille sukupolville monimuotoisuus on itsestäänselvyys. Siksi on tärkeää, että johto ja esihenkilöt ovat tietoisia ja valmiita toimimaan monimuotoisuuden puolesta”, hän toteaa. 

Lempeä itsereflektio voi auttaa johtajaa edistämään monimuotoisuutta 

Johtajat voivat edistää monimuotoisuutta monin konkreettisin toimin. Moilasen mukaan aloittaa voi omasta tietoisuudesta ja ennakko-oletuksista.  

”Lempeä itsereflektio auttaa tunnistamaan omia ennakko-oletuksia ja käsityksiä. Johtajien tulisi tietoisesti rakentaa ja ylläpitää psykologista turvallisuutta työyhteisössä.” 

Monimuotoisuus tulisi ottaa huomioon rekrytointiprosesseissa, perehdytyksessä ja työn opastamisessa ja ohjaamisessa. Esimerkiksi anonyymit rekrytointiprosessit voivat vahvistaa monimuotoisuutta.  

Monimuotoisuus vaatii jatkuvaa oppimista ja sopeutumista 

”Johdon sitoutuminen ja konkreettiset toimet ovat avainasemassa menestyksen saavuttamiseksi”, Moilanen kiteyttää. 

Moilasen mukaan monimuotoisuus vaatii jatkuvaa oppimista ja sopeutumista. 

 ”Johtajien tulee olla valmiita oppimaan ja sopeutumaan muuttuvissa olosuhteissa. Monimuotoisuuden edistäminen on pitkäjänteinen prosessi, joka vaatii sitoutumista kaikilta osapuolilta.” 

Tukea on onneksi paljon saatavilla eri toimijoilta. Esimerkiksi TIEKEn EDIFY-EDU-hankkeen johtamiskoulutukset tukevat monimuotoisuuden edistämistä. Hankkeessa luodaan pienistä kokonaisuuksista rakentuvia koulutuskokonaisuuksia, jotka tukevat kaikkien oppijoiden osallistumista ja onnistumista koulutusjärjestelmässä. Työturvallisuuskeskus tarjoaa puolestaan mm. neuvontaa, tilauskoulutuksia ja podcast- ja videomateriaaleja ensiaskeleiden ottamiseksi monimuotoisuuden edistämisessä.  

Lue seuraavaksi

Vastuullisuus
Digia TIEKEn jäseneksi: pitkä yhteistyö kestävän digitalisaation parissa syvenee
Vastuullisuus

Digia TIEKEn jäseneksi: pitkä yhteistyö kestävän digitalisaation parissa syvenee

TIEKEn jäsenverkosto on vahvistunut jälleen, kun ohjelmisto- ja palveluyhtiö Digia liittyi mukaan. TIEKElle ja Digialle yhteistyö ei ala jäsenyydestä, vaan organisaatiot ovat tehneet jo pitkään yhteistyötä erityisesti kestävän ja vastuullisen digitalisaation edistämiseksi. Jäsenyyden myötä yhteistyölle avautuu uusia mahdollisuuksia myös laajemmin digitalisaation ajankohtaisten kysymysten ympärillä.

Suvi Alatalo
Vastuullisuus
Suomessa kehitetyt ohjelmistokriteerit auttavat huomioimaan ympäristökestävyyden ohjelmistohankinnoissa
Vastuullisuus

Suomessa kehitetyt ohjelmistokriteerit auttavat huomioimaan ympäristökestävyyden ohjelmistohankinnoissa

Suomessa on kehitetty tiettävästi maailman ensimmäiset ympäristökestäviin ohjelmistohankintoihin tarkoitetut kriteerit. Kriteerit tarjoavat organisaatioille käytännön työkalun ohjelmistojen ympäristövaikutusten arviointiin ja ympäristökestävyyden huomioimiseen osana hankintaprosessia.

Marko Silventoinen
Miten energiadata muuttuu energiansäästöksi ja uudeksi liiketoiminnaksi?

Miten energiadata muuttuu energiansäästöksi ja uudeksi liiketoiminnaksi?

Kiinteistöissä syntyy jatkuvasti energiadataa. Yksittäinen data ei kuitenkaan vielä merkitse paljoakaan, mutta siitä tulee arvokasta, jos tietoa onnistutaan hyödyntämään yli järjestelmä- ja organisaatiorajojen. Energiadatan parempi jakaminen voi tukea niin energiansäästöä kuin uusien palveluiden ja liiketoiminnan kehittämistä. Miten energiadatan liiketoimintaekosysteemi voi tukea tätä kehitystä?

Ella Niemi-Sitte
Ella Niemi-Sitte